Bukálna masáž

28.07.2024

     Cieľom je dôkladné uvoľnenie mimických a žuvacích svalov z vnútornej aj vonkajšej strany ústnej dutiny a prinavrátenie normálnej pružnosti a napätia svalov.

     Bukálna masáž je INTRAORÁLNA, to znamená, že sa vykonáva z vnútrornej časti úst. Masáž je hygienicky zabezpečená, pretože sa vykonáva v rukaviciach a kozmetička ma na sebe respirátor.

     Od nepamäti my ženy túžime po mladistvej a sviežo vyzerajúcej pleti. Vymysleli sme neskutočné množstvo rôznych spôsobov, ako si pleť pestovať a udržať ju čo najdlhšie pevnú a "šťavnatú". Niektoré z týchto spôsobov môžu na prvý pohľad pôsobiť až bizarne, ale zážitok z nich je neskôr nečakane príjemný. 

     Je špeciálna masáž tvare, ktorá má omladzujúci efekt. Bukálna masáž patrí k nechirurgickým omladeniam pleti. Navrhla ho francúzska kozmetička Joelle Ciocco, ktorá sa zachovaniu mladistvosti pokožky venuje už 30 rokov. Má najmä omladzujúci efekt.

     Mimické svaly používame vedome aj nevedome celý deň. Existuje viac ako 1200 kombinácii, ktoré mimické svaly vykonávajú. Sú teda stále vo zvýšenom tonuse, čo má za následok tvorbu vrások na tvári. Žuvacie svaly zase používame pri pohybe sánkou. Tým vzniká hypertonus žuvacích svalov, ktorý môže mať za následok napr. bolesti hlavy alebo nočné škrípanie zubami.

     Intraorálna alebo "bukálna" masáž zahŕňa terapeuta, ktorý pomocou prstov v rukavici stláča, hladí a masíruje svaly a tkanivá z úst. " Buccal "sa stal populárnym ako pojem na popísanie intraorálnej práce, ale v skutočnosti ide o názov svalu, ktorý drží veľa napätia a je preto miestom na ktoré zameriavame. Hlavným faktorom pri bukálnej masáži je uvoľnenie svalového napätia, pretože väčšina z nás má v tejto oblasti sklon k stresu (napr. fajčiarske vrásky, vrásky hnevu a pod...)

     Keď odstránite napätie a stres zo svalového tkaniva a stimulujete lymfatický systém, umožní to svalom zmäknúť. Oslobodenie svalov dodáva objem a navracia späť elasticitu. Keď pracujete na tvári, venujete sa všetkým svalom, ale máte tiež možnosť pracovať pod nimi. Je to intenzívnejšie, ale tiež efektívnejšie; zvyšuje sa tým krvný obeh, čo znamená viac kyslíka. Ten pomáha pleť nielen rozžiariť, ale najmä pomáha svalom pracovať správne. Tiež zvyšuje produkciu kolagénu.

     Pri bukálnej masáži sa zameriavame na oblasť čeľustí a lícnych svalov, ale tiež v mieste pod lícnymi kosťami, kde sedí napätie a opuchy. Práce na lymfatických uzlinách okolo úst a pier umožňujú tiež lepšie omladenie buniek a mäkšie svaly horných pier, ktoré zlepšujú línie starnutia. Masážou týchto oblastí uvoľňujeme tiež akýkoľvek emočný stres, ktorý v tejto oblasti zadržiavame.

Pre koho je určená – nosoústne vrásky, opuchy či ochabnutá pleť

Ocenia ju najmä dámy ktoré trápia výrazné nosoústne ryhy, fajčiarske vrásky, poklesnuté kútiky úst, opuchy kvôly stagnujúcej lymfe, povädnutá pleť so stratou elasticity. Bukálna masáž poteší aj tvár, na ktorej kontúrach sa podpisuje vplyv gravitácie, tam, kde tukové vankúšiky vekom migrujú na nesprávne miesta.

Ak vaša pleť potrebuje tzv. sculpting – modelovanie, harmonizáciu čŕt tváre, pozdvihnutie, spevnenie, alebo ak ste vystavení častému stresu a odráža sa to aj v nadmernom napätí tvárových svalov, ktoré potrebujú uvoľnenie a relax - musíte vyskúšať bukálnu masáž. 

Aké benefity ponúka?

Väčšina milovníčok bukálnej masáže si nevie vynachváliť hlavne jej efekt na uvoľnenie svalov v oblasti sánky. Presne tam sa totiž "ukladá stres" a vzniká napätie v situáciách pri ktorých zatíname čeluste.

Bukálna masáž si poradí aj s opuchmi tváre a niektoré ženy si pochvaľujú aj zmiernenie migrén. Ďalej táto technika podporuje samoliečivé procesy v pokožke, odblokováva lymfatické dráhy, čím pomáha odviesť z tkanív nahromadené toxíny.

Funkcie pokožky sa tak obnovia a to následne vidno aj na jej vzhľade. Najdôležitejšie však je, že dokáže odstrániť jemné vrásky a zjemniť tie hlboké. Opticky harmonizuje tvár, pretože zlepšuje postavenie mimických svalov, stimuluje ich tonus, pokožku napína a zdvíha spadnuté tukové kompartmenty naspäť tam, odkiaľ ich gravitácia ťahá vekom nadol. Je to ako fitnes pre vašu tvár.

Ako sa pripraviť

Malá poznámka ešte predtým, než sa objednáte na bukálnu masáž - deň pred vašim termínom sa neodporúča piť alkohol ani fajčiť. Na bukálnu masáž taktiež nechoďte s plným žalúdkom alebo bezprostredne po jedle, predsa len, nechceme aby sa zvedavý obed prišiel pozrieť, ako si užívate bukálnu masáž :D

Opakovanie je základ úspechu

Tak ako pri chodení do posilňovne, ak chceme dosiahnuť dobré výsledky, dôležitá je pravidelnosť a opakovanie. Bukálna masáž naozaj dokáže priniesť dlhodobé výsledky, ale je vhodné absolvovať ju ako kúru – to znamená jedna až dve bukálne masáže za týždeň po dobu 5 – 10 týždňov a potom udržiavanie výsledkov aspoň raz mesačne. Pozitívnu zmenu zbadáte však pravdepodobne aj po prvých sedeniach.

Kedy nie je vhodné absolvovať bukálnu masáž

Ak máte na pokožke tváre aktívne zápaly, taktiež ak máte herpes v akútnej fáze, bukálnu masáž budeme musieť odložiť. Taktiež pri infekčných ochoreniach. Kontraindikáciou sú aj ochorenia štítnej žľazy. 

Zopár faktov o histórii bukálnej masáže

Bukálna masáž ako skrášľovacia technika prišla z francúzskeho Paríža, kde ju už skoro pred 40 rokmi uviedla kozmetická vizionárka a beauty guru Joëlle Ciocco.

Medzi jej klientky patrili mená ako Natalie Portman, Juliette Binoche, Catherine Deneuve a Carla Bruni. Roky je zástankyňou holistického prístupu ku starostlivosti o pleť a prepájania kozmetickej starostlivosti s životným štýlom a zdravou výživou.

Niektoré renomované kozmetické salóny po celom svete uvádzajú, že až 90% ich klientiek si túto masáž objedná pri každej návšteve. Vraj mnohé z nich spozorovali, že vďaka pravidelnej bukálnej masáži môžu oddialiť aplikáciu Botoxu a výplní. Tá totiž skutočne tvaruje a modeluje tvár a zároveň ju omladzuje.

Celebrity, ktoré si obľúbili bukálnu masáž

Vo svete sa otvorene a s nadšením hlásia k tejto technike starostlivosti o svoju pleť napríklad Kate Moss, Madonna, či Jennifer Lopez. Aj krásne známe slovenky, medzi nimi napríklad herečka Zuzana Haasová , či prezidentka súťaže krásy Miss Slovakia  Silvia Lakatošová.